kwi 28

Art & Jewellery: Krzysztof J. Łukasik

Gdyby Donald Judd projektował biżuterię, wielce prawdopodobnym jest, że wyglądałaby ona jak ta prezentowana poniżej. Prekursor minimalizmu w sztuce, ale także projektant mebli operował uproszczoną bryłą, geometrycznymi kształtami, gładką powierzchnią. Skupiał się na eksploracji formy. Tworzył uderzająco piękne obiekty. Perfekcyjne w formie i wyrazie.

kjl_judd-02

Podobnie jest z autorską kolekcją biżuterii „Les Étagères” Krzysztofa Łukasika. Jej elementy mogą być postrzegane jako minimalistyczne rzeźby, małe dzieła sztuki, eleganckie, luksusowe formy zdobiące dłoń. Dbałość o szczegóły, ekspoloracja struktur, łączeń i barw. Architektura intymna. Piękno w funkcji przedmiotu użytkowego. Pierścionki oraz bransolety z miedzi pokrytej 24 karatowym złotem uzupełniają małe, urokliwe  elementy. Ukryte perły (hit najbliższego sezonu!) oraz kubiki howlitu. Wszystko w myśl zasady „less is more”.

kjl_judd-01

W opisie do swoich prac projektant sugeruje eksperymenty optyczne. Zwraca uwagę jak kształt, kolor i linia mogą zmienić postrzeganie obiektu w zależności od punktu widzenia. Gra światła i formy z ciałem. W przeciwieństwie do twórców minimalizmu, Łukasik nie eliminuje „śladu autorskiego” pozostawiając swoje inicjały „KJL” na każdym z elementów kolekcji.

kjl_judd-03

Krzysztof J. Łukasik to młody projektant, ale z imponującym już dorobkiem. Tworzy w różnych skalach, twórczo krzyżuje dziedziny projektowe. Pracował dla wielkich, światowych marek, wzorniczych i modowych. Chloé, Maison Martin Margiela, Hermès , a ostatnio dla Loewe, hiszpańskiej marki należącej do grupy Louis Vuitton Moët Hennessy. Pisały o nim najważniejsze magazyny traktujące o designie. Jego dyplomowa kolekcja „Pétrifications” – marmurowe zakładki do książek – znalazła się w stałej kolekcji Vitra House.

Zapraszamy do nowego cyklu „Art & Jewellery”, w którym będziemy prezentować nowych projektantów biżuterii i ich mniej lub bardziej oczywiste inspiracje sztuką.

kjl_judd-05

Zostaw odpowiedź

*
*